Nazovite nas
TRAVARSTVO SABLJAKOVIĆ-HORN
TravarstvoLiječenje bolesti › maternica

LIJEČENJE BOLESTI

Ciste na jajnicima

Ciste na jajnicima su vrećice ili džepići ispunjeni tekućinom koje nalazimo u jajniku ili na njegovoj površini.

Jajnici su parni organi veličine i oblika badema koji su smješteni s obje strane maternice. Jajne stanice se razvijaju i sazrijevaju u jajnicima koji ih tijekom reproduktivne dobi žene oslobađaju u mjesečnim ciklusima.

Kod mnogih se žena u nekom razdoblju tijekom života pojave ciste na jajnicima. Većina cista na jajnicima ne stvara nikakve probleme i nisu opasne te većina njih nestane bez liječenja nakon nekoliko mjeseci.

Međutim, ciste na jajnicima, naročito one koje su puknule, ponekad mogu uzrokovati teške simptome.


detaljnije >>


Neželjeni pobačaj

Tradicionalno, spontani se pobačaj definirao kao svaki neželjeni prekid trudnoće do navršenih 28 tjedana trudnoće, međutim, napretkom medicine i povećanjem mogućnosti preživljenja sve mlađih plodova, danas se spontani pobačaj definira kao neželjeni prekid trudnoće prije 24. ili čak 22. tjedna, odnosno one u kojih je plod lakši od 500 grama.


Ukoliko se uzastopno izgube dvije ili više trudnoća, govorimo o habitualnom ili ponovljenom pobačaju.


Učestalost


Smatra se kako se na svakih 100 oplođenih jajnih stanica čovjeka rađa 10-25 djece koja su sposobna za život izvan maternice. Većina ostalih trudnoća gubi se spontanim pobačajem, tim češće što je trudnoća kraća.


Uzroci


Mogući uzroci spontanog i ponavljanog pobačaja su:


- poremećaj građe zametka zbog poremećaja kromosoma, genskih poremećaja, infekcija, otrova, fizikalnih ili kemijskih faktora
- imunološki poremećaj kada dijete ima antigene koje je naslijedilo od oca i majčino tijelo ga prepoznaje kao strano tkivo i razvija protutjela na njega
- slabost vrata maternice
- hormonski poremećaji: šećerna bolest majke, bolesti štitnjače, manjkavost žutog tijela koje proizvodi hormone potrebne u trudnoći
- bolesti majke ili ploda koje dovode do nedovoljne funkcije srca, bubrega, jetre ili drugih organa, poremećaja zgrušavanja krvi, sistemske infekcije id.
- poremećaj građe maternice
- zagađenje okoliša
- trauma ploda, osobito tijekom dijagnostičkih zahvata u ranoj trudnoći (biopsija, rana amniocenteza, placentocenteza�)


Simptomi


Simptomi pobačaja su: krvarenje iz rodnice, stezanje maternice koje uzrokuje bolove u donjem dijelu trbuha, istjecanje plodne vode, izlaženje dijelova posteljice i ploda iz rodnice.

Ovi se simptomi mogu javljati u raznim kombinacijama i biti različite jačine. Zbog toga je svako krvarenje u trudnoći znak koji obavezno treba razjasniti posjetom ginekologu.


detaljnije >>


Spuštena maternica

Spuštena maternica i rodnica najčešće se javljaju u strarijoj životnoj dobi, zbog prirodne slabosti potpornog tkiva zdjeličnog dna, njegovog oštećenja pri porodu, povišenju intraabdominalnog tlaka,npr. prilikom dizanja tereta ili u stanjima kroničnog i dugotrajnog kašlja, ali i u postmenopauzi, stanju kada se zbog manjka estrogena gubi elasticitet tkiva

.Izbjegavanje ovih momenata je ujedno i najbolja preventiva da do smetnji u smislu spuštene maternice i rodnice ne dođe. Lakši oblici ne moraju predstavljati veći problem, ali izraženi oblici mogu uzrokovati i ispadanje maternice i nemogućnost zadržavanja mokraće .


detaljnije >>


Upala maternice

Akutno zapaljenje sluzokože materice nastaje prodorom bakterija.

Upala najčešće nastaje u toku menstrualnog krvarenja, poslije porođaja, poslije pobačaja, eksplorativne kiretaže, histerosalpingografije, biopsije. 

Klinička slika akutne upale se karakteriše izraženim lokalnim bolom u donjem delu trbuha, visokom telesnom temperaturom praćenom groznicom, povećanim i razmekšanim uterusom (materica), gnojnim iscetkom iz uterusa, krvarenjem.


detaljnije >>