Bubrezi (lat. ren, gr: νεφρό, nephro) parni su žljezdani organ mokraćnog sustava. Smješteni su retroperitonalno, odn. iza potrbušnice. Desni bubreg leži nešto niže od lijevog.
Bubreg je duguljasti organ oblika graha.
Kod normalno razvijenog bubrega, površina je glatka, crvenkasto-plava. Bubreg je ovijen vezivnom čahurom, a oko čahure se nalazi sloj masnog tkiva koji održava toplinu i učvršćuje bubreg, zajedno čine tzv. bubrežnu (Gerota) fasciju (nazvanu prema Dimitrie Gerota). Do bubrega dolaze štetne ili suvišne tvari koje se potom izlučuju iz tijela.
Osnovna građevna jedinica bubrega jest nefron. Svaki bubreg sadrži otprilike milijun nefrona. Nefron započinje u bubrežnoj kori Malphigijevim tjelešcem, koje se sastoji od spleta krvnih žila-glomerula. Glomerule su smještene u Bowmanove čahure. U čahuru ulazi arteriola afferens, i stvara glomerul. Iz čahure izlazi arteriola efferens. Rad bubrega nadopunjuje koža.
Akutna i kronične upale jajnika (tj. obično se radi o upali jajnika i jajovoda) najčešće je uzrokovana različitim mikrobiološkim uzročnicima koji se prenose spolnim putem.
Česti uzročnici su Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis, no i nizi drugih mikroorganizama. Za akutne upale žena ima izražene simptome od kojih je najznačajnija bol koja se može širiti prema nozi i pojava iscjetka iz rodnice. Često je prati i porast tjelesne temperature. Bolest je potrebno hitno liječiti kod nadležnog ginekologa prema nalazu, odgovarajućim antibioticima, jer inače mogu nastupiti neželjene komplikacije.
Česti uzročnici su Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis, no i nizi drugih mikroorganizama.
Za akutne upale žena ima izražene simptome od kojih je najznačajnija bol koja se može širiti prema nozi i pojava iscjetka iz rodnice.
Često je prati i porast tjelesne temperature.